Themes - Twenty Twenty-Two - en to it translation catalogue (175 entries)

en: $150
it: €150

en: $25
it: €25

en: $75
it: €75

en: 404 content
it: Contenuto 404

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
it: <em>Battiti d'ali</em>, una collezione di cartoline usate a tema uccelli

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
it: <em>Cardellino </em><br><em>e passero</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
it: <em>L'incubatrice</em>: un blog sulle mie avventure col bird watching

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
it: <em>Trilli</em>, un film sugli <br>appassionati di bird watching.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
it: <em>Osservare gli uccelli </em><br><em>in giardino</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
it: Un magnifico volatile con un sorprendente piumaggio colorato.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
it: Un film sugli appassionati di bird watching, un catalogo con differenti volatili, abbinati ai versi che emettono. Ogni volatile è elencato col suo nome scientifico così tutto sembra più ufficiale.

en: A podcast about birds
it: Un podcast sugli uccelli

en: A trouble of hummingbirds
it: Un guaio di colibrì

en: About page links
it: Pagina chi siamo con link

en: About page links (dark)
it: Pagina chi siamo con link (scura)

en: About page on solid color background
it: Pagina chi siamo con colore di sfondo in tinta unita

en: About page with large image and buttons
it: Pagina chi siamo con immagine grande e pulsanti

en: About page with media on the left
it: Pagina chi siamo con media sulla sinistra

en: About page with media on the right
it: Pagina chi siamo con media sulla destra

en: About the hosts
it: Chi sono i conduttori

en: About us
it: Chi siamo

en: An icon representing binoculars.
it: Un icona raffigurante un binocolo.

en: An illustration of a bird in flight
it: Un'illustrazione di un pettirosso in volo

en: An image of a bird flying
it: Un'immagine di un pettirosso in volo

en: Blog footer
it: Footer del blog

en: Blog posts with left sidebar
it: Articoli del blog con barra laterale a sinistra

en: Blog posts with right sidebar
it: Articoli blog con barra laterale a destra

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
it: Sviluppato su solide fondamenta ben progettate, Twenty Twenty-Two abbraccia l'idea che tutti meritano un sito web davvero unico. Gli stili tenui del tema si ispirano alla diversità e alla versatilità degli uccelli: la tipografia è leggera, ma decisa, la tavolozza dei colori richiama la natura e gli elementi del layout si distribuiscono con delicatezza nella pagina. La vera ricchezza di Twenty Twenty-Two sta nelle sue possibilità di personalizzazione. Il tema è stato sviluppato per sfruttare le funzionalità del Full Site Editing introdotte con WordPress 5.9, il che significa che i colori, la tipografia e il layout di ogni singola pagina del tuo sito possono essere personalizzati per adattarsi alla tua immaginazione. Include anche dozzine di modelli di blocchi, per darti un'ampia gamma di layout professionali tramite pochi clic. Che tu stia costruendo un sito a pagina singola, un blog, un sito commerciale o un portfolio, Twenty Twenty-Two ti aiuterà a creare un sito che sarà veramente tuo.

en: Buy Tickets
it: Compra i biglietti

en: Categories
it: Categorie

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
it: Header centrato con navigazione, link ai social e sfondo salmone

[ctx: Color name]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: Color name]
en: Foreground
it: Primo piano

[ctx: Color name]
en: Primary
it: Primario

[ctx: Color name]
en: Secondary
it: Secondario

[ctx: Color name]
en: Tertiary
it: Terziario

[ctx: Custom template name]
en: Blank
it: Vuoto

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
it: Pagina (Header grande)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
it: Pagina (Senza separatori)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
it: Articolo singolo (Senza separatori)

en: Dark footer with title and citation
it: Footer scuro con titolo e citazione

en: Date
it: Data

en: Default footer
it: Footer predefinito

en: Default header
it: Header predefinito

en: Default posts
it: Articoli predefiniti

en: Divider with image and color (dark)
it: Divisore con immagine e colore (scuro)

en: Divider with image and color (light)
it: Divisore con immagine e colore (chiaro)

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
it: Primo piano e sfondo

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
it: Primo piano e secondario

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
it: Primo piano e terziario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
it: Primario e sfondo

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
it: Primario e secondario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
it: Primario e terziario

en: Extended Trailer
it: Trailer esteso

en: Falcon
it: Falcone

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured posts
it: Articoli in evidenza

en: Featuring
it: Con la partecipazione di

en: February, 12 2021
it: 12 febbraio 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
it: Font di sistema

en: Footer with logo and citation
it: Footer con logo e citazione

en: Footer with navigation and citation
it: Footer con navigazione e citazione

en: Footer with navigation and copyright
it: Footer con navigazione e copyright

en: Footer with query, featured images, title, and citation
it: Footer con query, immagine in evidenza, titolo e citazione

en: Footer with query, title, and citation
it: Footer con query, titolo e citazione

en: Footer with social links and copyright
it: Footer con link social e copyright

en: Footer with text, title, and logo
it: Footer con testo, titolo e logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
it: Footer con titolo, motto e link ai social su sfondo scuro

en: Footers
it: Footer

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
it: In diagonale dallo sfondo al secondario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
it: In diagonale dallo sfondo al terziario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
it: In diagonale dal primario al primo piano

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
it: In diagonale dal secondario allo sfondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
it: In diagonale dal terziario allo sfondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
it: In verticale dal secondario allo sfondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
it: In verticale dal secondario al terziario

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
it: In verticale dal terziario allo sfondo

en: Grid of image posts
it: Griglia di articoli formato immagine

en: Grid of posts
it: Griglia di articoli

en: Grid of posts with left sidebar
it: Griglia di articoli con barra laterale a sinistra

en: Header with centered logo
it: Header con logo centrato

en: Header with centered logo and black background
it: Header con logo centrato e sfondo nero

en: Header with image background
it: Header con immagine di sfondo

en: Header with image background and overlay
it: Header con immagine di sfondo e sovrimpressione

en: Header with tagline
it: Header con il motto

en: Headers
it: Header

en: Heading and bird image
it: Intestazione e immagine di un pettirosso

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
it: Aiutaci a sostenere la nostra comunità in crescita unendoti con grado di Piccione. Il tuo supporto ci aiuterà a remunerare i nostri scrittori e avrai accesso alla nostra newsletter esclusiva.

en: Hummingbird
it: Colibrí

en: Hummingbird illustration
it: Illustrazione di un colibrì

en: Illustration of a bird flying.
it: Illustrazione di un pettirosso che vola.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
it: Illustrazione di un pettirosso posato su di un ramo.

en: Illustration of a flying bird
it: Illustrazione di un pettirosso in volo

en: Illustration of a flying bird.
it: Illustrazione di un pettirosso che vola.

en: Image of a bird on a branch
it: Immagine di un pettirosso su un ramo

en: Image with caption
it: Immagine con didascalia

en: Irregular grid of posts
it: Griglia irregolare di articoli

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
it: Unisciti a noi con grado Passero e diventa un membro del nostro stormo! Riceverai la nostra newsletter, oltre a una spilla a tema uccelli che potrai indossare con orgoglio quando sei nella natura.

en: Join my mailing list
it: Iscriviti alla mia mailing list

en: Join our mailing list
it: Iscriviti alla nostra mailing list

en: Large header with dark background
it: Header grande con sfondo scuro

en: Large list of names
it: Un lungo elenco di nomi

en: Large post titles
it: Titoli di articolo grandi

en: Latest posts
it: Ultimi articoli

en: Layered images with duotone
it: Immagini su strato con due tonalità

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Learn about my process
it: Scopri il mio metodo

en: List of events
it: Elenco degli eventi

en: Listen on Spotify
it: Ascolta su Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
it: Ascolta su iTunes Podcasts

en: Location
it: Luogo

en: Logo and navigation header
it: Header con logo e navigazione

en: Logo and navigation header with gray background
it: Header con logo e navigazione con sfondo grigio

en: Logo featuring a flying bird
it: Logo che include un pettirosso in volo

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
it: Header con logo, navigazione e motto sfalsato

en: Logo, navigation, and social links header with black background
it: Header con logo, navigazione e link ai social con sfondo nero

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
it: 14 maggio 2022 @ 19:00<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
it: 14 maggio 2022, 18:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
it: 16 maggio 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
it: 18 maggio 2022, 19:00

en: May 20th, 2022, 6 PM
it: 20 maggio 2022, 18:00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
it: Ehi ciao. Mi chiamo Angelo e gestisco questo blog. Sono nato a Portland, ma attualmente vivo nello stato di New York. Potresti riconoscermi da pubblicazioni con nomi come <a href="#">Eagle Beagle</a> e <a href="#">Mourning Dive</a>. Scrivo per vivere.<br><br>Di solito uso questo blog per catalogare dettagliati elenchi di uccelli e altre cose che trovo interessanti. Se trovi un errore in uno dei miei elenchi, tienilo per te.<br><br>Se questo non è un tuo interesse, <a href="#">lo consiglio vivamente</a>. È il mio preferito.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
it: Ehi ciao. Il mio nome è Angelo e hai trovato il mio blog. Scrivo di una serie di argomenti, ma ultimamente sto condividendo le mie speranze per l'anno prossimo.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
it: Ehi ciao. Il mio nome è Doug e hai trovato il mio blog. Sono un appassionato di bird watching e trasmetto il mio show radio ogni martedì sera alle 23 EDT.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
it: Ehi ciao. Il mio nome è Edvard e hai trovato il mio blog. Sono un appassionato di bird watching e trasmetto il mio show radio ogni martedì sera alle 23 EDT. Ascoltami qualche volta!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
it: Ehi ciao. Il mio nome è Emery e hai trovato il mio blog. Sono un appassionato di bird watching e trasmetto il mio show radio ogni martedì sera alle 23 EDT.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
it: Ehi ciao. Il mio nome è Jesús e hai trovato il mio blog. Sono un appassionato di bird watching e trasmetto il mio show radio ogni martedì sera alle 23 EDT.

en: POSTS
it: ARTICOLI

en: Page layout with image and text
it: Layout di pagina con immagine e testo

en: Page layout with image, text and video
it: Layout di pagina con immagine, testo e video

en: Page layout with two columns
it: Layout di pagina con due colonne

en: Pages
it: Pagine

en: Painting of ducks in the water.
it: Dipinto di anatre nell'acqua.

en: Pigeon
it: Piccione

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
it: Svolgi un ruolo di primo piano per la nostra comunità unendoti con grado Falcone. Questo grado ti fa guadagnare un posto nella nostra bacheca, dove puoi aiutare a pianificare future spedizioni di birdwatching.

en: Poster with right sidebar
it: Locandina con barra laterale a destra

en: Pricing table
it: Tabella dei prezzi

en: Purchase my work
it: Acquista le mie opere

en: Read about me
it: Leggi chi sono

en: Read more
it: Leggi tutto

en: SCREENING
it: PROIEZIONE

en: Screening
it: Proiezione

en: Search
it: Cerca

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
it: DD

en: Simple blog posts
it: Semplici articoli del blog

en: Simple dark about page
it: Pagina chi siamo semplice e scura

en: Small header with dark background
it: Header piccolo con sfondo scuro

en: Sparrow
it: Passero

en: Speaker Series
it: Speaker che interverranno

en: Subscribe callout
it: Invito all'azione per abbonarsi

en: Support my studio
it: Sostieni il mio studio

en: Support the show
it: Supporta lo show

en: Swoop
it: Picchiata

en: Tags
it: Tag

en: Take a class
it: Fai una lezione

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
it: Header (Scuro, grande)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
it: Header (Scuro, piccolo)

en: Text-based grid of posts
it: Griglia testuale di articoli

en: Text-only header with green background
it: Header solo testuale con il motto e lo sfondo verde

en: Text-only header with salmon background
it: Header solo testuale con il motto e lo sfondo salmone

en: Text-only header with tagline and black background
it: Header solo testuale con il motto e lo sfondo nero

en: This page could not be found. Maybe try a search?
it: Pagina non trovata. Vuoi provare una ricerca?

en: Title and button header
it: Header con titolo e pulsante

en: Title, navigation, and social links header
it: Header con titolo, navigazione e link social

en: Two images with text
it: Due immagini con del testo

en: Video trailer
it: Trailer video

en: Video with header and details
it: Video con header e detagli

en: WELCOME
it: Ti diamo il benvenuto

en: Watch birds<br>from your inbox
it: Fai bird watching<br>dalla tua casella di posta

en: Watch our videos
it: Guarda i nostri video

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
it: Siamo un collettivo canaglia di osservatori di uccelli. Siamo conosciuti per il nostro intrufolarci attraverso recinzioni, scalare muri perimetrali e in genere sconfinare per osservare gli uccelli più rari.

en: Welcome to<br>the Aviary
it: È arrivata<br>la Voliera

en: Wide image with introduction and buttons
it: Immagine larga con introduzione e pulsanti

[ctx: label]
en: Search
it: Cerca

en: © Site Title
it: © Titolo del sito
